Достапни линкови

logo-print

Ватикан против апликацијата за покајување на Ајфон


Апликацијата за покајување на Ајфон

Апликацијата за покајување на Ајфон

Ватикан соопшти дека католиците неможе да се исповедаат преку Ајфон, бидејќи технологијата неможе да го замени присуството на верникот, кога ги исповедува своите гревови пред свештеникот.
Соопштението на Ватикан е по лансирањето на апликацијата на Ајфон за покајување, која беше одобрена од Католичката црква во САД. Апликацијата не е предвидено да го замени процесот на исповед на гревовите, туку на верниците да им помогне подобро да ги согледаат своите постапки.
XS
SM
MD
LG