Достапни линкови

logo-print

Фудбалската легенда Гулит пристигна во Чеченија


Поранешниот најдобар светски фудбалер Руд Гулит

Поранешниот најдобар светски фудбалер Руд Гулит

Холандската фудбалска легенда Руд Гулит денеска пристигна во чеченскиот главен град, каде ќе биде тренер на фудбалскиот тим Терек Грозни. Илјадници симпатизери го поздравиле Гулит на аеродромот, притоа изведувајќи традиционален кавкаски танц. Гулит ќе се сретне со чеченскиот лидер Рамзан Кадиров, кој лично го убедил поранешниот најдобар светски фудбалер да дојде во земјата.
Фудбалскиот клуб Терек Грозни беше формиран во 1958 година, но поради војната во Чеченија во деведесетите години не беше активен до 2001 година.
XS
SM
MD
LG