Достапни линкови

logo-print

Грузија ќе ја замени статуата на Сталин со друг споменик


Празниот постамент на статуата на Сталин во Гори

Празниот постамент на статуата на Сталин во Гори

Грузиското министерство за култура соопшти дека на местото каде што беше статуата на Јозеф Сталин ќе постави споменик на жртвите од земјата за време на војната со Русија во 2008 година и за време на Советскиот сојуз. Новиот споменик избран на јавен тендер, прикажува 11 голи луѓе во движење. Тој ќе биде поставен на главниот плоштадо во Гори, кој е родниот град на Сталин.
Според министерството Грузија треба да ги запамети војната во 2008 година и репресијата на Сталин за да не се случат повторно.
XS
SM
MD
LG