Достапни линкови

logo-print

Алијансата за иднина на Косово со услови за влез во новата влада


Косовскиот премиер Хашим Тачи

Косовскиот премиер Хашим Тачи

Раководството на Алијансата за иднина на Косово реши да биде дел од идната косовска влада, доколу во неа се вклучи и Демократскиот сојуз на Косово. Партијата на денешната седница го промени ставот дека ќе влезе во коалиција со Демократската партија на Косово, која освои најмногу гласови на изборите, само доколку Хашим Тачи не биде премиер.
Според Алијансата доколку не биде прифатен предлогот партијата ќе продолжи да биде опозиција во косовскиот Парламент и во новиот состав.
XS
SM
MD
LG