Достапни линкови

logo-print

Русија ќе ја промени временската зона во наредната зима


Рускиот претседател Дмитри Медведев

Рускиот претседател Дмитри Медведев

Рускиот претседател Дмитри Медведев изјави денеска дека Русија нема да го врати саатот наназад во зима, што значи дека Москва ќе биде четири часови понапред од Гринич цела година. Според Медведев адаптирањето на времето секоја година за русите било стресно и предизвикувало болести, како и влијаело на нивниот биоритам.
Русија има девет временски зони од Калининград на границите со ЕУ до Камчатка на Пацификот. Медведев во минатата година ја промени временската зона на Камчатка на осум часови наместо девет пред Москва, што предизвика протести во тој регион.
XS
SM
MD
LG