Достапни линкови

logo-print

Ослободени 34 политички затвореници во Египет


Протестите во Каиро на плоштадот Тахрир

Протестите во Каиро на плоштадот Тахрир

Египетските власти пуштиле на слобода 34 политички затвореници, соопшти националната новинска агенција. Тоа се првите мерки на владата на претседателот Хосни Мубарак по ветувањето дека ќе спроведе реформи, поради немирите во земјата.
Според агенцијата затворениците сами се пријавиле во полицијата, по бегството од затворите за време на нередите во минатиот месец. Организациите за човекови права соопштија дека не е јасно колку точно политички активисти се затворени во Египет.
XS
SM
MD
LG