Достапни линкови

logo-print

Повторно протести на вработените во јавниот превоз во Грција


Протестите на вработените во јавниот превоз

Протестите на вработените во јавниот превоз

Вработените во јавниот транспорт, лекарите од државните болници, фармацевтите и фармерите во Грција денеска повторно штрајкуваат, против владините реформи. Во Атина четири часа не функционирало метрото и трамваите. Утре и во петок е во план да не собраќаат и автобусите и тролејбусите.
Демонстрантите бараат измена на законот кој предвидува намалување на платите на вработените во јавниот транспорт и нивно префрлање на други работни места, како и замена на колективните со индивидуални договори.
XS
SM
MD
LG