Достапни линкови

logo-print

Одложено сослушување за убиство на немирите во Киргистан


Активистот за човекови права Азимјан Аскаров

Активистот за човекови права Азимјан Аскаров

Киргистанскиот Врховен суд го одложи сослушувањето за убиството поврзано со минатогодишното етничко насилство во северниот дел на земјата. Во судот е поднесена жалба од активистот за човекови права Азимјан Аскаров и други седум етнички узбекистанци, кои се обвинети за убиство на полициски службеник за време на судирите во јуни. Аскаров заедно со четворица од обвинетите доби доживотна казна затвор, а случајот беше критикуван од групите за човекови права во Киристан и други земји. Судот го одложи сослушувањето, бидејќи ги чека резултатите од истрагата, кои се побарани од адвокатот на Аскаров во врска со условите во затворот.
XS
SM
MD
LG