Достапни линкови

logo-print

Москва не ја коментира изјавата на Умаров за експлозијата на аеродромот


Доку Умаров

Доку Умаров

Чеченскиот исламистички лидер Доку Умаров, преку видео порака на интернет, соопшти дека тој го наредил самоубиствениот бомбашки напад на аеродромот во Москва во минатиот месец, во кој загинаа 36 луѓе. Умаров се заканува и со нови напади против Русија. Руската федерална служба за безбедност не ја коментира објавата на Умаров, а анонимен извор за некои агенции рекол дека изјави на бандити не се коментираат, бандитите треба да бидат ликвидирани.
XS
SM
MD
LG