Достапни линкови

logo-print

Иран ја критикува Холандија поради нарушените дипломатски односи


Иран денеска ја обвини холандската влада за хипокризија на нејзината дипломатија поради егзекуцијата на жена трговец со дрога. Официјален Тхеран оцени дека земјите кои претендираат да бидат цивилизирани, случајот со трговија со друга го претвораат во прашање за заштита на човековите права и со тоа вршат политички притисик врз Иран. Холандија го повлече својот амбасадор од Техеран поради егзекуцијата на Захра Бехрами, холандска државјанка со иранско потекло. Нејзиното семејство тврди дека беше обвинета поради учеството во анти-владините протести во 2009-та година.
XS
SM
MD
LG