Достапни линкови

logo-print

Објавени резултатите од парламентарните избори во Косово


Косовската изборна комисија денеска ги објави конечните резултати од предвремените парламентарни избори во земјата. Најголем број на паратенички места 34 освоила Демократската партија на Косово на премиерот Хашим Тачи. На второто место се наоѓа Демократскиот сојуз на Косово кој ќе има 27 пратенички места. Движењето Самоопределување е на третото место со 14 мандати, а Алијансата за иднина на Косово е на четвртото со 12 пратеници.
Конечните резултати се објавени, откако Врховниот суд ги разгледа и ги отфрли трите жалби за првичните резултати.
XS
SM
MD
LG