Достапни линкови

logo-print

Советот за безбедност на ОН ќе расправа за Косово


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун

Советот за безбедност на ОН на седницата на 16 февруари ќе расправа за ситуацијата на Косово и за најновиот извештај на генералниот секретар на организацијата Бан Ки Мун. Извештајот се однесува на периодот од 19 октомври минатата година до 15 јануари во оваа година.
Ки Мун во него наведува дека УМНИК е подготвен да ја подржи истрагата за трговија со човекови органи на Косово и дека очекува да биде зголемен дијалогот меѓу Приштина и Белград.
XS
SM
MD
LG