Достапни линкови

logo-print

Иран ќе изгради четири сателити


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад на церемонијата за сателитите во Техеран

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад на церемонијата за сателитите во Техеран

Иранските власти соопштија дека ќе изградат четири сателити, како дел од вселенската програма на земјата. Претседателот Махмуд Ахмадинеџад на церемонија во Техеран ги најави сателитите Фајр, Расад, Зафар и Амир Кабир 1.
Многу нации од Западот и Блискиот исток се плашат дека иранската вселенска програма ќе ја зајакне балистичката ракетна програма и ќе им даде можност за надзор од вселената.
XS
SM
MD
LG