Достапни линкови

logo-print

Одложено формирањето на нова косовска влада


Косовскиот премиер Хашим Тачи

Косовскиот премиер Хашим Тачи

Преговорите за формирање на владата во Косово не започнаа денеска поради жалбите упатени до Врховниот суд за конечните резултати од парламентарните избори во земјата. Ако судот донесе одлука до крајот на денот, тогаш Изборната комисија ќе ги ратификува резултатите за гласањето и официјалните преговори за новата влада ќе започнат утре.
Демократската партија на премиерот Хашим Тачи освои најмногу гласови на изборите.
XS
SM
MD
LG