Достапни линкови

logo-print

Владините предлози недоволни за смирување на Египет


Демонстрантите легнаа пред тенковите на улиците на Каиро

Демонстрантите легнаа пред тенковите на улиците на Каиро

Опозициските организации во Египет соопштија дека владините предлози за ставање крај на кризата во земјата се недоволни. Забранетата организација „Муслиманско братство“ и други организации, по неколкудневните протести почнаа преговори со Владата. Египетската Влада предложи реформи на Уставот, но за опозицијата разговорите се само прв чекор. Двете страни се согласиле да се формира комисијаа која ќе ги подготвува реформите. Комисијата треба да започне со работа на почетокот на март. Нобеловецот Мохамед Ел Барадеј, кој не беше дел од разговорите, го оцени преговарачкиот процес матен.
XS
SM
MD
LG