Достапни линкови

logo-print

Камбоџа бара помош од ОН за спорот со Тајланд


Логото на ОН

Логото на ОН

Камбоџа денеска побарала помош од ОН за да ја запре инвазијата на Тајланд на нејзината територија. Денеска повоторно имаше судири на границата меѓу двете земји, поради спорот за еден храм од 11 век. Од почетокот на немирите во петокот загинаа пет лица. Тајланд тврди дека регионот околу храмот им припаѓа на нив, а не на Камбоџа.
XS
SM
MD
LG