Достапни линкови

logo-print

Утре започнува формирањето на новата косовска влада


Косовскиот премиер Хашим Тачи

Косовскиот премиер Хашим Тачи

Официјалните преговори за формирање на нова косовска влада почнуваат утре во Приштина. На предверемните парламентарни избори Демократската партија на премиерот Хашим Тачи доби најголем број на гласови, но кои не беа доволни за да се состави влада.
Новата влада најверојатно ќе биде формирана до 17 февруари кога се навршуваат три години откако Парламентот на земјата прогласи независнот на Косово. Коалициони партнери засега на Тачи ќе му бидат пратениците од турското, српското и бошњачкото малцинство.
XS
SM
MD
LG