Достапни линкови

logo-print

Израелскиот претседател со пофални зборови за Мубарак


Израелскиот претседател Шимон Перез

Израелскиот претседател Шимон Перез

Израелскиот претседател Шимон Перез изјави дека египетскиот лидер Хосни Мубарак ќе биде засекогаш запаметен по тоа што успеал три децении да го зачува мирот меѓу двете земји. Перез застана во одбрана на Мубарак бидејќи неговиот придонес за зачувување на мирот со Израел никогаш нема да биде заборавен.
Израел е загрижен поради најавите дека Мубарак ќе биде принуден да се повлече од функцијата и дека помалку пријателска влада ќе го замени. Израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху предупреди дека секоја нова египетска влада ќе мора да го почитува мировниот договор со земјата од 1979 година.
XS
SM
MD
LG