Достапни линкови

logo-print

Највлијателната опозициска група на разговори со египетските власти


Протестите во Египет

Протестите во Египет

Египетската највлијателна опозициска група Братство на муслиманите соопшти дека ќе започне разговори со властите за да се стави крај на политичката криза во земјата. Според Ројтерс тие ќе се сретнат денеска, при што ќе се оцени колку египетската влада е подготвена да ги исполни барањата на луѓето. Тоа ќе бидат први преговори меѓу владата и забранетата група.
Раководството на владејачката Национална демократска партија вчера поднесе оставка, меѓу кои и лидерот на партијата Претседателот Хосни Мубарак.
XS
SM
MD
LG