Достапни линкови

Семејството на генералот Ванг Пао со критики до САД


Поранешниот генерал во Лаос Ванг Пао

Поранешниот генерал во Лаос Ванг Пао

Семејството на поранешниот генерал Ванг Пао соопшти дека е срамота што американската војска го одбила нивното барање, Пао кој бил нивен сојзуник во виетнамската војна во Лаос да биде погребан на националните гробишта Арлигтон. Според семејството одбивањето е лекција за тоа како администрацијата на Претседателот Барак Обама им одава чест на американските сојузници. Двајца конгремени по неговата смрт на 6 јануари соопштија дека Пао треба да биде погребан со американските војници со кои заедно се борел во Лаос.
XS
SM
MD
LG