Достапни линкови

logo-print

Ирачкиот премиер Малики нема да се кандидира на следните избори


Ирачкиот премиер Нури ал Малики

Ирачкиот премиер Нури ал Малики

Ирачкиот премиер Нури Ал Малики изјави за националната телевизија дека нема да се кандидира за освојување на трет мандат на следните избори во 2014 година. Малики вчера се откажа од половината од неговата годишна плата за да помогне да се намали разликата меѓу богатите и сиромашните. Свештениците за време на петочните молитви побараа од лидерите да направат повеќе во борбата со корупцијата и да промовираат социјална правда за да не му се случи на Ирак сценариото од Тунис и Египет.
XS
SM
MD
LG