Достапни линкови

logo-print

Различни причини за експлозијата на Гасоводот во египетски Синај


Телевизиска снимка на експлозијата на гасоводот

Телевизиска снимка на експлозијата на гасоводот

Причината за експлозијата на гасоводот кој ги снабдува Израел и Јордан преку египетскиот северен Синај била протекување на гас, соопштија првите луѓе на компанијата. Локалните власти сметаат дека се работи за саботажа. Поради експлозијата прекинато е снабдувањето со гас во соседните Јордан и Египет.
Разузнавачката САЈТ група која ги набљудува веб страниците на Ал Каеда и други исламски интернет сајтови соопшти дека биле упатени повици да се напаѓа гасоводот кон Израел додека е нарушена безбедносната ситуација во Египет.
XS
SM
MD
LG