Достапни линкови

logo-print

Камерон повикува на поактивна борба против нетолеранцијата


Британскиот премиер Дејвид Камерон

Британскиот премиер Дејвид Камерон

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска на конференцијата за безбедност во Минхен изјави дека властите на европските земји треба да направат повеќе во спречувањето на нетолеранцијата, која ја потикнува насилниот екстремизам. Според Камерон властите предолго се толерантни кон оние кои јавно се спротиставуваат на демократијата и еднаквите права за сите.
Тој додаде дека голем број од осудените за тероризам на почетокот биле под влијание на таканаречените ненасилни екстремисти.
XS
SM
MD
LG