Достапни линкови

logo-print

Почнаа протестите на албанската опозиција


Протестите на албанската опозиција почнаа денеска во Тирана и во уште три албански градови. Агенциите јавуваат дека засега немало инциденти. Опозиционата Социјалистичка партија бара вонредни парламентарни избори, но тоа не го прифаќа владејачката Демократска партија на премиерот Сали Бериша. На протестите пред две недели во судирите меѓу демонстрантите и полицијата загинаа три лица, а над 150 беа повредени.
XS
SM
MD
LG