Достапни линкови

Хаменеи: арапскиот револт знак за исламско будење


Иранскиот врховен верски лидер ајатолах Али Хаменеи

Иранскиот врховен верски лидер ајатолах Али Хаменеи

Иранскиот врховен верски лидер ајатолах Али Хаменеи денеска изјави дека бранот востанија во арапските земји е индикација за исламското будење кое потсетуба на Иранската револуција во 1979 година. Тој денеска во Техеран им се обрати на верниците за време на редовната петочна молитва, што е за прв пат во изминативе седум месеци. Неговите зборови, како што јавуваат агенциите, биле проследени со слогани против Америка и Израел.
XS
SM
MD
LG