Достапни линкови

logo-print

Почнува судењето за случајот Ел Масри во Скопје


Во Скопје денеска почнува судскиот процес по тужбата на германскиот државјанин со либанско потекло Калед ел Масри против Македонија кој тврди дека во 2003 година бил киднапиран од македонските власти и предаден на агенти на ЦИА, кои потоа четири месеци го мачеле во таен затвор во Авганистан. Тој бара оштета од 50.000 евра и извинување. Ел Масри против Македонија води процес и пред Европскиот суд за човекови права, откако не успеа да покрене процес пред судовите во САД и Германија.
XS
SM
MD
LG