Достапни линкови

logo-print

Русија бара меѓународната заедница да не се меша во Египет


Насилство на протестите во Египет

Насилство на протестите во Египет

Русија денеска предупреди на мешањето од страна во внатрешните работи на Египет, бидејќи политички сили на земјата треба сами да најдат начин за спречување на насилните протести.
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека не е корисно некој од надвор да му поставува ултиматуми на Египет.
Пет земји-членки на ЕУ, меѓу кои Британија, Франција, Германија и Италија и Шпанија повикаа на транзиција на политиката за смирување на протестите во Египет.
XS
SM
MD
LG