Достапни линкови

logo-print

Назарбаев одобри предвремени избори во Казахстан


Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев

Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев

Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарабев денеска го потпиша амандманот за одржување на предвремени избори во земјата. Изборите требаше да се одржат во 2012 година, кога истекува амандманот на Назарбаев, кој во понеделникот го одби предлогот за одржување референдум за продолжување на неговиот мандат, оценувајки дека е подобро да има предвремени избори.
Тој е над 20 години претседател на Казахстан и има право неограничено да се кандидира за таа функција.
XS
SM
MD
LG