Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ бара унапредување на човековите права во Русија


Шефот на литванската дипломатија Аудрониус Азубалис

Шефот на литванската дипломатија Аудрониус Азубалис

Литванскиот министер за надворешни работи Аудрониус Азубалис чија земја претседава со ОБСЕ ја изрази денеска потребата од унапредување на човековите права во Русија. Азубалис денеска во Москва се сретна со активистите за човекови права во Русија Владимир Лукин и Михаил Федотов, како и претставници на невладините организации.
Според Азубалис учеството на активистите за човекови права во политичкиот живот е знак за транспарентна и вистинска демократија.
XS
SM
MD
LG