Достапни линкови

logo-print

Топи одбива да се појави пред анкетната комисија за протестите


Албанскиот претседател Бамир Топи

Албанскиот претседател Бамир Топи

Албанскиот ретседател Бамир Топи денеска одби да даде исказ пред анкетната комисија која ги истражува случувањата на анти-владините протести на 21 јануари.
Неговиот советник за правни прашања Спиро Пеќи изјави дека според уставот Претседателот е институција која не му полага сметка на никому. Според Топи барање до него може да достави само Обвинителството, а не анкетната комисија, бидејќи тоа е против албанските закони.
XS
SM
MD
LG