Достапни линкови

Случајот „Перо Наков“, претвореничката која го загуби бебето, политичката криза... главни теми во дневниот печат.

Бремената притвореничка од случајот „Пајажина“ го загуби бебето, објавија Утрински, Време, А1 телевизија и некои други телевизии во средата и во четвртокот. Инаку, за напуштањето на целата опозиција, освен на четворицата пратеници на ЛДП на Собранието, јавија сите медиуми, а како што наведува Дневник, опозициско настроените медиуми тоа ги предизвикало засилено да прогнозираат дека „Македонија е на чекор до политичка криза“, како што пишува Утрински и дека „Странските дипломати стравуваат од крвава разрешница“, како што наведува Време.


Вечер насловува: „СДСМ сака криза, ВМРО-ДПМНЕ не дава“, и „СДСМ повторно го блокира Парламентот и Македонија во заштита на криминалот“, сугерирајќи на тој начин дека тоа го прави како поддршка на Велија Рамковски.

Нова Македонија, за истото случување, пишува дека „Бојкотот на Собранието е притисок за избори“.

Сите медиуми објавија за средбите на лидерот на СДСМ, Црвенковски, со евроамбасадорот Фуере и со неколкумина други странски амбасадори, со таа разлика што Утрински пишува дека контактите поминале „Наводно без странски притисоци“ и дека Брисел бара „Власта и опозицијата да го обноват дијалогот“; Време, дека американскиот амбасадор Рикер по негово барање се сретнал и со премиерот и дека на средбата, на која присуствувал и првиот човек на Службата за државна безбедност, Мијалков, тој ги искарал и двајцата, а Вечер, од изјавата на амбасадорот Фуере во наслов ги вади зборовите дека „Бојкотот на опозицијата на Парламентот не е решение за проблемите“, додека таканаречените опозициски медиуми го објавија делот од неговата изјава каде што тој го пренесува и ставот на Брисел дека, покрај политичкиот дијалог, треба да се обезбеди и слободно функционирање на медиумите и независност на судството од политичките влијанија.

Блокирањето на сметката на А1 Телевизија, што практично претставува чекор за затворање на медиумот, е исто така тема што ја занимава јавноста, особено интервјуто на премиерот Груевски во отвореното студио на телевизијата пред Владата и неговите зборови дека власта не сакала да ја затвори А1. Утрински објавува инспиративен наслов: „Груевски и А1 - танц на режимот и демократијата“.

И за по нешто друго информираат електронските изданија на весниците, како на пример Дневник, дека Министерството за образование ја бомбардира јавноста со платени реклами во печатените и електронските медиуми за измените на Законот за високо образование, иако, како што наведува, во јавноста се' уште се дебатира за новите одредби и не е сигурно колку од нив ќе влезат во новото законско решение.
  • 16x9 Image

    Горица Попова

    Родена е во Кочани, дипломирала во 1976 год. на Филозофскиот факултет во Скопје. Како новинар работи над 30 години. Почнала во Македонско радио- Радио Скопје во 1978 год. Од јуни 2009 год. е соработник на Радио Слободна Европа.

XS
SM
MD
LG