Достапни линкови

logo-print

Данскиот суд го осуди напаѓачот на карикатуристот на Мухамед


Данскиот карикатурист Курт Вестергорд

Данскиот карикатурист Курт Вестергорд

Данскиот суд денеска го осуди дваесет и девет годишниот сомалиец Мухамед Геле за обид за тероризам и обид за убиство, поради нападот на данскиот карикатурист кој нацрта карикатура со ликот на пророкот Мухамед. Геле пред судот изјавил дека тој сакал само да го заплаши авторот Курт Вестергорд.
Карикатурата на Вестергорд која беше објавена во еден дански весник предизвика протести во многу мулимански земји. Судот ќе ја донесе кончената одлука во петок. Геле се соочува со доживотна казна затвор.
XS
SM
MD
LG