Достапни линкови

logo-print

ОН загрижени за бројката на егзекуции во Иран


Високиот комесар за човекови права на ОН Нејви Пилај

Високиот комесар за човекови права на ОН Нејви Пилај

Високиот комесар за човекови права на ОН Нејви Пилај изјави денеска дека оваа година бројката на егзекуции во Иран е три пати поголема во однос на минатата. Според соопштението на Пилај и покрај барањата на ОН земјата да престане со егзекуциите иранските власти ја зголемиле употребата на смртна казна.
Пилај додаде дека практиката за егзекуција на политички затвореници е против меѓународната конвенција на ОН за цивилни и политички права, која и Иран ја има потпишано.
XS
SM
MD
LG