Достапни линкови

logo-print

Амнести Интернешнел бара ЕУ да изврши притисок на Хрватска


Програмскиот директор на Амнести интернешанал Никола Дакворт денеска побара од ЕУ да изврши притисок врз Хрватска да ги исправи пропустите во судската истрага на воените злосторства. Дакворт смета дека Хрватска треба да ги земе предвид и критиките на организацијата за судството во земјата.
Во последниот извештај организацијата побара од Хрватска да ја забрза судската истрага за воените злосторства. Според извештајот властите од земјата не започнале истрага против високи воени и политички официјални лица, иако имале општествено достапни судски податоци со кои би можеле да ги обвинат.
XS
SM
MD
LG