Достапни линкови

logo-print

Белоруската опозиција ќе добие донација од 87 милиони евра


Белорускиот претседател Александар Лукашенко

Белорускиот претседател Александар Лукашенко

Полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски изјави денеска дека белоруските опозициски движења ќе добијат донација од 87 милиони евра. Сикорски ја соопшти одлуката по завршувањето на конференцијата во Варшава на која заседаваа 36 земји за собирање на помош за белоруската опозиција по задушувањето на анти-владините протести, против реизборот на Претседателот Александар Лукашенко. Според Сикорски примерите на соборениот туниски пртетседател Бен Али и на египетскиот Мубарак можеби ќе го натераат на размислување Лукашенко дека патот кој го избрал не е најдобриот за него.
XS
SM
MD
LG