Достапни линкови

logo-print

Во Варшава донаторска конференција за демократизација на Белорусија


Претставници од Соединетите Држави и од неколку европски земји се состануваат денеска во Варшава на донаторска конференција за опозицијата во Белорусија. Полска ја има водечката улога во европските напори за промоција на демократијата во Белорусија. Целта на оваа конференција, кој се оценува и како гест на солидароност со белорусите под режимот на Лукашенко, е да им се обезбеди помош на про-демократските сили, независните медиуми и студентите во Белорусија кои беа избркани од факултетите поради опозиционо дејствување.
XS
SM
MD
LG