Достапни линкови

logo-print

Предвремени избори во Ирска на 25 февруари


Ирскиот премиер Брајан Ковен

Ирскиот премиер Брајан Ковен

Ирските власти денеска свикаа одржување на предвремени избори на 25 февруари, што ќе биде првото национално гласање во земјата по финансиската криза. Премиерот Брајан Ковен изјави дека Парламентот бил распуштен, пред повеќе од една година до истекувањето на неговиот мандат.
Ковен кој нема да се кандидира на изборите беше принуден во ноември да земе заем од ЕУ и ММФ од 85 милијарди евра, по глобалната криза која имаше големо влијание врз економијата на Ирска.
XS
SM
MD
LG