Достапни линкови

logo-print

Авганистан потпиша договор со Иран за меѓугранична трговија


Авганистан потпиша меморандум за разбирање со Иран за да се подобри меѓуграничната трговија, по блокадата на камионите со гориво за Авганистан во минатиот месец. Авганистанското министерство за финансии соопшти дека двете страни се сложиле за проширување на бизнисот и трговијата, како и за транспорт на стоки на нивната граница. Министерството најави дека царинските управи на двете земји ќе се сретнат за да ги решат меѓусебните спорови.
XS
SM
MD
LG