Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ бара Белорусија да не врши притисок врз независните медиуми


Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиуми Дуња Мијатович ја повика денеска белоруската влада да престане со малтретирањето на независните медиуми и новинари.
Мијатович изрази жалење што властите од земјата не и овозможиле да ја посети земјата во јануари за да разговара со нив за проблемите со слободата н амедиумите и за судбината на новинарите кои беа уапсени за време на протестите по претседателските избори.
XS
SM
MD
LG