Достапни линкови

logo-print

Европратеникот Тенок со реакција за бојкотот на Парламентот


Македонскиот Парламент

Македонскиот Парламент

Британскиот европратеник Чарлс Тенок денеска изјави дека одлуката на СДСМ да го бојкотира Собранието им оди во прилог на противниците на Македонија, според кои земјата не заслужува да започне преговори за членство во ЕУ.
Тенок смета дека Македонија е на крстопат на патот кон ЕУ и НАТО и неможе да си дозволи да им помага на противниците.
Тенок го повика Бранко Црвенковски како лидер на опозицијата да го прекине бојкотот за да продолжи Парламентот нормално да функционира.
XS
SM
MD
LG