Достапни линкови

logo-print

Парламентарните избори во Украина во октомври 2012


Украинскиот претседател Виктор Јанукович

Украинскиот претседател Виктор Јанукович

Украинскиот Парламент денеска го соопшти датумот за одржување на следните парламентарни избори. Гласањето ќе се одржи на 28 октомври во 2012 година, а мандатот на избраните кандидати ќе биде продолжен од четири на пет години. Одлуката била подржана од 310 делегати. Мнозинството во Парламентот е под контрола на Претседателот Виктор Јанукович.
XS
SM
MD
LG