Достапни линкови

Стотина илјади демонстранти се собраа во Каиро за протестен марш


Протестите во Египет

Протестите во Египет

Стотина илјади демонстранти се упатија денеска кон централниот плоштад во Каиро, каде што е во план да се изврши протесен марш, против режимот на Претседателот Хосни Мубарак. Опозицискиот лидер и нобеловец Мухамед ел Барадеј го повика Мубарак до петок да ја напушти земјата за да се избегне насилството. Голем марш ќе има и во Александрија. Според некои извештаи може да дојде до судири меѓу демонстрантите и подржувачите на Мубарак. Египетската полиција и војска соопштија дека нема да употребат сила против демонстрантите.
XS
SM
MD
LG