Достапни линкови

logo-print

Претседателот Иванов во работна посета на Вашингтон


Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов од денеска престојува во тридневна работна посета на Вашингтон, каде што в четврток ќе присуствува на 59-тиот традиционален молитвен појадок што го организира американскиот Конгрес. Во текот на денешниот ден претседателот Иванов ќе има средби со сенаторите Џон Мек Кеин, Џозеф Либерман и Џејмс Инхоф. Предвидена е и средба со помошник државниот секретар Томас Кантримен. На овие средби, како што е соопштено, македонскиот претседател ќе побара нивна заложба, Грција да направи простор за компромис околу спорот за името.
XS
SM
MD
LG