Достапни линкови

logo-print

САД бараат Иран да ги прекине егзекуциите


Захра Бахрами

Захра Бахрами

Соединетите држави побараа од Иран да ги запре егзекуциите. Официјален Вашингтон притоа изрази загриженост поради тоа што иранката со холандско дравјанство Захра Бахрами во саботата беше обесена под обвинување дека продавала дрога. Таа беше уапсена во 2009 година на антивладините протести во Иран. Како реакција на нејзината егзекуција Холандија ги замрзна официјалните односи со Иран.
XS
SM
MD
LG