Достапни линкови

logo-print

Несогласувања во ЕУ за прогонот на верските малцинства


ЕУ не успеа да постигне согласност за текстот на изјавата против прогонот на верските малцинства, откако Италија се спротивстави во текстот да се изостави дел кој ќе се однесува на заштита на христијаните. Италија доби поддршка и од Франција. Министрите за надворешни работи на Унијата одлучиле повторно да се навратат на текстот.
XS
SM
MD
LG