Достапни линкови

logo-print

САД ја поздравија одлуката да нема референдум во Казахстан


Претседателот на Казахстан Нурсултан Назарбаев

Претседателот на Казахстан Нурсултан Назарбаев

Соединетите Американски Држави ја поздравија одлуката на Казахстан да не се спроведе референдум со кој може да се продолжи мандатот на претседателот Нурсултан Назарбаев до 2020 година.
За портпаролот на Стејт департментот Филип Кроули одлуката на Казахстан е вистинска одлука. Претходно Уставниот суд во Казахстан пресуди дека одлуката за референдум е неуставна. Назарбаев чиј мандат истекува во 2012 година, изјави дека ќе свика предвремени претседателски избори, но не даде датум. САД и Европската унија се на став дека одржувањето на референдум за продолжување на мандатот на претседателот би можело да биде чекор назад на патот кон демократија.
XS
SM
MD
LG