Достапни линкови

logo-print

Нови протести на албанската опозиција


Комеморација за жртвите на протестите

Комеморација за жртвите на протестите

Нови протести во петок ќе одржи албанската опозиција, кои ќе бидат продолжние на анти-владините демонстрациии од пред десетина дена. Тројца приврзаници на опозицијата загинаа, а над 150 беа повредени во судирите со полицијата на 21 јануари.
Опозициската социјалистичка партија побара предвремени избори. Премиерот Сали Бериша го отфрли нивното барање, бидејќи било обид за извршување на државен удар.
XS
SM
MD
LG