Достапни линкови

logo-print

ЕК загрижена за бојкотот на македонскиот Парламент


Еврокомесарот Штефан Филе

Еврокомесарот Штефан Филе

Портпаролот на еврокомесарот Штефан Филе, Наташа Батлер изјави денеска во Брисел дека Европската комисија е загрижена за напуштањето на Парламентот на главните опозициски партии. Според Батлер сите политички партии треба да работат заедно на реформите во земјата за напредок во евроинтегративниот процес на Македонија.
Комисијата ги повика политичарите од власта и опозицијата да го обноват дијалогtо за соодветно да функционира Парламентот.
XS
SM
MD
LG