Достапни линкови

logo-print

Германската канцеларка Меркел во посета на Израел


Ангела Меркел

Ангела Меркел

Израелската и германската влада ќе одржат заедничка седница, која е трета по ред, окако двете земји потпишаа специјален договор. Германската канцеларка Ангела Меркел денеска пристигна во Ерусалим со 10 членови на нејзиниот кабинет, каде ќе се сретнат со нивните израелски колеги.
Двете страни се очекува да потпишат серија на договори за заеднички економски проекти и да разговараат за кризата во Египет. Израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху изјави дека ќе разговараат за ситуацијата во регионот.
XS
SM
MD
LG