Достапни линкови

logo-print

Мубарак положи свечена заклетва за новата египетска влада


Протестите против режимот на Претседателот Хосни Мубарак

Протестите против режимот на Претседателот Хосни Мубарак

Египетскиот претседател Хосни Мубарак положи свечена заклетва на новиот кабинет и покрај протестите против неговиот триесетгодишен режим, соопшти националната телевизија на земјата. Министерот за внатрешни работи Хабиб ел Адли кој е обвинет од демонстрантите за бруталност на безбедносните сили на протестите е заменет од полицискиот генерал Махмуд Вагди. Демонстрантите повикаа утре на генерален штрајк во Каиро, на кој се надеваат дека ќе излезат милион луѓе.
XS
SM
MD
LG